Borgarnes

Obłoki Deildartunguhver.
Foto: digital gardens

Pierwsza wzmianka o osadzie Borgarnes pochodzi z jednej z najbardziej znanych na Islandii Sagi o Egilu. Chcąc dowiedzieć się więcej, wstąpiliśmy do polecanego nam Muzeum Osadnictwa.

Jest ono podzielone na dwie części. Na piętrze zorganizowana została właściwa wystawa zatytułowana „Osadnictwo w Islandi”, która w bardzo przystępny i nastrojowy sposób pokazuje jak Islandia została odkryta i zdobyta przez Wikingów. Dowiadujemy się kto pierwszy postawił stopę na islandzkiej ziemi i jak kolonizowano wyspę aż do powstania pierwszego parlamentu Alþingu w Þingvellir w 930 roku.
W piwnicy, przy udziale artystycznych środków wyrazu, zorganizowano wystawę na podstawie słynnej sagi o Egilu Skallagrimssonie –  bohaterze, poecie i awanturniku.

Miasto słynie z produkcji najlepszej wódki na świecie „Reyka Vodka”. Wodę do jej produkcji czerpie się ze źródła, które przepływa przez pokłady zastygłej lawy sprzed 4 tys. lat. Następnie trunek jest poddany destylacji w procesach wykorzystujących energię z wnętrza Ziemi. W przemyśle spirytusowym używany jest węgiel aktywny ze względu na jego wysoką porowatość. Z powodu braku tego surowca na wyspie, producenci musieli czymś zastąpić filtry węglowe, dlatego też w filtracji wódki stosuje się kawałki skał wulkanicznych, które jak wiadomo powstają m.in. w wyniku krzepnięcia lawy. Zastygły materiał piroklastyczny przybiera wiele form, bardzo porowatych, z czego chyba najbardziej znaną jest pumeks. I to właśnie wykorzystaniem skał pochodzenia wulkanicznego, producenci Reyka Vodka tłumaczą niezwykłą klarowność i gładki smak swego trunku. W roku 2011 Reyka Vodka zdobyła prestiżową nagrodę The IWSC Vodka Trophy podczas International Wine & Spirit Competition.

Po muzealnych inspiracjach, udaliśmy się do Deildartunguhver – największego gorącego źródła w całej Europie. Wydobywające się z gorącej wody kłęby pary można dostrzec z odległości nawet kilku kilometrów. Deildartunguhver słynie także z bardzo silnego przepływu wody – podziemne źródło wyrzuca z siebie około 180 litrów wody na sekundę. Dzięki tej obfitości i temperaturze wody osiągającej nawet 97 stopni Celsjusza, Deildartunguhver jest nie tylko turystyczną atrakcją Islandii, ale także źródłem ciepła dla mieszkańców okolicznych miejscowości.