Glosariusz

Lopapeysa – rodzaj swetra ręcznie wykonanego z najwyższej jakości nieprzedzonej wełny „lopi”, pochodzącej od endemicznego gatunku owiec zamieszkujących Islandię. Na ogół ozdobiony jest charakterystycznym wzorem, którego motyw zaczerpnięty jest z islandzkich sag. Oryginalne „lopapeysa” produkowane jest wyłącznie na Islandii przez rodowite mieszkanki wyspy, zwane – z tytułu wykonywanej czynności – prjónakonami.

Lopi – to islandzkie słowo, które oznacza wełnę. Jest to jednak nietypowa wełna, ponieważ pochodzi od endemicznego gatunku owiec islandzkich, charakteryzujących się nietypową strukturą włosia: zewnętrzne – tog, długie i sztywne, nasączone naturalnym tłuszczem zapewniają owcy ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Produkuje się z nich często mocne nici, płótna i sznury. Drugim rodzajem włosia są wewnętrzne thel – miękkie i puszyste, stanowią świetną ochronę przed zimnem i wilgocią. Nić nie jest przędzona i nie jest poddawana żadnym obróbkom chemicznym. Jej naturalne właściwości na chwilę obecną przewyższają wszelkie osiągnięcia techniki włókienniczej. Dla odróżnienia tej wyjątkowej wełny, słowa ‚Lopi’ używa się na świecie jako nazwy własnej.
Prjónakona – to islandzkie słowo oznaczające kobietę, która tworzy dzianinę, czyli, po prostu ‚robi na drutach’. Ponieważ na Islandii jest to zajęcie wyjątkowe, nauczane powszechnie od dziecka, (zarówno wśród dziewczynek, jak i chłopców) dzianie stało się tradycją narodową a słowo ‚prjónakona’ nabrało nowego, międzynarodowego znaczenia, symbolizującego solidną, ręcznie wykonaną robotę z naturalnych materiałów o najwyższej jakości.

Jökulhlaup – z is. „jökull” to lodowiec, a „hlaup” to bieg. Jest to tzw. powódź glacjalna, spowodowana intensywnym napływem wód roztopowych spod lodowca do koryta rzeki. Przyczyną może być aktywność wulkanu znajdującego się pod lodowcem, który gwałtownie topi grube warstwy lodu lub przerwanie zapory lodowej w wyniku nacisku wód.
Smáfolk Islandzkie istoty magiczne, do których należą elfy, trolle i krasnale. Mieszkają najczęściej w miejscach rzadko uczęszczanych przez ludzi, jak np. pola lawy porośnięte mchem.