Jak zmalować własnego lopapeysa?

Prezentowany model, niewiele ma wspólnego z islandzkimi motywami, ale jest ilustracją możliwości :)

Istnieją dwa sposoby i żaden z nich nie jest łatwy. W przeciwieństwie do mercedesa, którego można mieć już w trzech prostych krokach – 1. Zarób; 2. Kup, 3. Ciesz się 😉 – lopapeysa wymaga dłuższego spaceru. Nie będziemy ukrywać, że nas to nie cieszy! Jesteśmy gorącymi orędownikami celebrowania tego co dobre, wyjątkowe i wypieszczone! Musimy też dodać, że większość z opisanych poniżej kroków (może poza ostatnimi dwoma) możemy z przyjemnością wykonać za Was. Niemniej dla tych, którzy nie lubią jak się im odbiera całą zabawę, podajemy owe dwie recepty:

 1. Wybierz wzór swetra, który Ci się podoba z zestawu załączonego na stronie Twój Lopapeysa.
 2. Na karcie tego wzoru znajdziesz plik projektu, który należy pobrać i rozpakować na własnym komputerze.
 3. Kliknij i otwórz zakładkę [Projektuj Lopapeysa] zawierającą odpowiedni program, lub przejdź na stronę knittingpatterns.is, na której również znajdziesz ten program (w razie konieczności należy pobrać bezpłatną wtyczkę Microsoftu).
 4. W menu programu do projektowania wybierz opcje [File] – [Open] i wczytaj plik z rozszerzeniem .prjon który pobrałeś i rozpakowałeś wcześniej.
 5. Wykonaj własne modyfikacje według potrzeb i upodobań (kolor, rozmiar, rodzaj wełny…). Jeżeli program sprawia trudności, zapoznaj się z instrukcją obsługi w języku angielskim – do pobrania stąd. Jeżeli język angielski sprawia trudności 😉 to zapraszamy na kawę i instruktaż osobisty. Generalnie, zawsze chętnie służymy pomocą.
 6. Zapisz projekt w formacie .prjon ( [File] – [Save] ) lub w formacie PDF ( [File] – [Make PDF] ).
 7. Wyślij do nas maila z zamówieniem i dołącz plik projektu .prjon lub .pdf.
 8. W emailu zwrotnym otrzymasz od nas dokładną wycenę zaprojektowanego przez Ciebie swetra, czas realizacji zamówienia oraz dodatkowe informacje dotyczące zakupu.
 9. Potwierdź zamówienie wpłatą zaliczki (200 zł).
 10. My wyślemy projekt do jednej z naszych zaprzyjaźnionych prjónakon na Islandii, a Ty pomyśl o bardzo dobrej restauracji, w której na jedzenie czeka się naprawdę długo. Wyprodukowanie lopapeysa trwa od 2 do 4 tygodni, a do tego trzeba jeszcze doliczyć czas na jego podróż z Islandii.
 11. Dla Ciebie, cały proces produkcji i transportu jest dokumentowany fotograficznie, abyś mógł się cieszyć z postępów pracy.
 12. Kiedy „peysa” będzie gotowa, zapuka do Ciebie kurier. Odbierz przesyłkę z MINI Iceland Market i nie zapomnij rozliczyć się do końca 🙂
 13. Ciesz się 🙂
  1. Kliknij i otwórz zakładkę [Projektuj Lopapeysa] zawierającą odpowiedni program, lub przejdź na stronę knittingpatterns.is, na której również znajdziesz ten program (w razie konieczności należy pobrać bezpłatną wtyczkę Microsoftu).
  2. W menu programu do projektowania wybierz opcje [File] – [New].
  3. W sekcji pierwszej okienka powitalnego wybierz interesujący Cię rozmiar lub określ dokładnie długości poszczególnych części swetra.
  4. W sekcji drugiej wybierz grubość drutów, czyli grubość docelowego oczka w swetrze oraz ilość docelowych oczek, czyli ich gęstość w sektorze. Sektor to kwadrat o boku 4 cali (ok. 10 cm). Stiches – ilość oczek w linii, rounds – ilość rzędów).
  5. W sekcji trzeciej wybierasz rozmiar pojedynczego motywu lub ilość powtórzeń Twojego motywu wokół całego swetra na ramionach, rękawach i w dolnej części swetra. Rozmiar motywu pomnożony przez ilość jego powtórzeń określa całkowitą liczbę oczek w jednym rzędzie. Pozostałe parametry dobierane są automatycznie.
  6. Możesz teraz sprawdzić ile oczek musi ukuć prjónakona, żeby powstał Twój lopapeysa. Kliknij [Next].
  7. Teraz zobaczysz kilka list rozwijanych. Z tej największej wybierz Lopi – to właśnie TA wełna!
  8. Poniżej wybierzesz rodzaj wełny. Polecamy tylko trzy:
   • Álafoss – gruba, polecana do wierzchniej odzieży, bardzo ciepła i odporna na deszcz.
   • Létt – pośrednia, lżejsza, nadająca się do produkcji swetrów noszonych zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń
   • Plötu – cienka, bardzo miękka i przytulna wełna, preferowana do lekkich sweterków o skomplikowanych wzorach.
  9. Teraz kredki – tutaj wybiera się konkretne kolory wełny. Każdy dodatkowy kolor zwiększa koszt produkcji.
  10. Wybierz bazę, czyli podstawowy kolor i cofnij się do poprzednich zakładek, aby zaprojektować wzory na ramionach, a jeżeli wcześniej wybrałeś odpowiednią opcję, to również wzory na rękawach i w dolnej części swetra.
  11. Pooglądaj model swetra z każdej strony i jeżeli nic mu nie brakuje zapisz projekt w formacie .prjon ( [File] – [Save] ) lub w formacie PDF ( [File] – [Make PDF] ).
  12. Wyślij do nas maila z zamówieniem i dołącz plik projektu .prjon lub .pdf.
  13. W emailu zwrotnym otrzymasz od nas dokładną wycenę zaprojektowanego przez Ciebie swetra, czas realizacji zamówienia oraz dodatkowe informacje dotyczące zakupu.
  14. Potwierdź zamówienie wpłatą zaliczki (200 zł).
  15. My wyślemy projekt do jednej z naszych zaprzyjaźnionych prjónakon na Islandii, a Ty pomyśl o dobrym winie, które dojrzewa długo, aby osiągnąć apogeum w Twoich ustach. Wyprodukowanie lopapeysa trwa od 2 do 4 tygodni, a do tego trzeba jeszcze doliczyć czas na jego podróż z Islandii.
  16. Dla Ciebie, cały proces produkcji i transportu jest dokumentowany fotograficznie, abyś mógł się cieszyć z postępów pracy.
  17. Kiedy „peysa” będzie gotowa, zapuka do Ciebie kurier. Odbierz przesyłkę z MINI Iceland Market i nie zapomnij rozliczyć się do końca 🙂
  18. Ciesz się 🙂

 

style=”display:inline-block;width:300px;height:250px” data-ad-client=”ca-pub-3016202621191706″ data-ad-slot=”9780748236″>
style=”display:inline-block;width:300px;height:250px” data-ad-client=”ca-pub-3016202621191706″ data-ad-slot=”9780748236″>