Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Geysir, ale baliście się zapytać… ;)


Photo by: MINI Iceland

Gejzer (wikipedia) – rodzaj gorącego źródła, które gwałtownie wyrzuca słup wody i pary wodnej o temperaturze wrzenia. Woda z gejzerów ogrzewana jest w procesie hydrotermalnym przez magmę zalegającą kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi. Wybuchy gejzerów są dość regularne, ale dla każdego źródła odstępy pomiędzy kolejnymi wybuchami są inne. Woda może być wyrzucana na wysokość nawet ponad 100 m.

Nazwa pochodzi od staroislandzkiego słowa gjósa, które oznacza wytrysk, wybuch, ejakulację… 🙂 Pierwszym opisanym gejzerem na świecie był islandzki Geysir, od którego nazwy powstało samo określenie gejzer. Nie wiem czy mogę, ale zaryzykuję nazwanie go matką wszystkich innych gejzerów na świecie, a jeszcze lepiej gdybym nazwał go „gejzerową Ewą” 😉 Niestety jej/jego aktywność została wstrzymana, a obecnie podziemny potencjał rozładowuje sąsiedni, odrobinę mniejszy gejzer o nazwie Strokkur. Jeżeli kogoś interesuje ranking największych „wytryskiwaczy” na świecie, to wygląda on tak:

  1. Steamboat w USA – tryska na 90 do 120 metrów! Woow… 😉 ale nieregularnie i czasami przerwy pomiędzy trwają lata (!)
  2. Geysir w Islandii – teraz już tylko sapie i dyszy, ale w latach młodości wyrzucał swoją rozgrzaną zawartość na wysokość 70 do 80 metrów. Właściwie to źle powiedziałem, ponieważ Geysir, tak jak ja, przeżywa wiele młodości i najczęściej uaktywnia się po jakimś trzęsieniu Ziemi. Ostatnio zanotowano w 2000 roku, a wcześniej w latach 1896 – 1930 i wtedy tryskał co 4 – 8 minut!
  3. Old Faithful, USA – 25 do 55 metrów, co 30 – 100 minut
  4. Strokkur, Islandia – 25 do 35 metrów. Uwierzycie w to? 30 metrów w górę!! Mamy to na zdjęciach i filmikach 😀 i daje radę co 8 – 10 minut.
  5. Pohutu, Nowa Zelandia – 18 metrów, ze 20 razy na dzień.

Widać, że amerykanie wiodą prym, ale to pewnie ze względu na dużą liczbę ludności napływowej z Czarnego Lądu 😉 natomiast Islandia de klasyfikuje wszystkich pozostałych pod względem potencjału.

Wyróżnia się dwa typy gejzerów:
fontannowe (fountain geysers) – wybuch następuje z niewielkiego zbiornika wodnego, najczęściej jest to seria gwałtownych i intensywnych wytrysków,
stożkowe (cone geysers) – wybuch następuje z małego stożka, który utworzył się z wytrącających się osadów, zazwyczaj są to spokojne wyrzuty wody, trwające od kilku sekund do kilku minut.

Temperatura wody wyrzucanej z gejzerów to na ogół 80 – 100 stopni Celsjusza, a opadającej w dół na fotografa i jego sprzęt – w granicach tolerancji 😉

Cały dzień przesiedzieliśmy przy tej gorącej dziurze w Ziemi.

[Not a valid template]